Nasz protest przeciw nowym cenom leków

Od 01 lipca 2016 obowiązują nowe ceny, opracowane przez Ministerstwo Zdrowia. Bezwzględnie potraktowano nas, chorych na raka prostaty. Ustalono ceny leków ratujących, przedłużających nam życie, nawet o 900% (Eligard 45).

Zarząd Fundacji, 06/07/2016 podjął uchwałę  o wystąpieniu z ostrym protestem do do Ministerstwa Zdrowia, poinformowaniu o tym Polskie Towarzystwo Urologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskiej Organizacji Pacjentów Onkologicznych, mediów. 10/07/2016 wysłano protesty w nw. formie

Wysłaliśmy taki protest:

"My, chorzy na raka prostaty oraz nas wspierający, protestujemy przeciw wprowadzeniu od 01/07/2016 nowych, bulwersujących cen na leki ratujące, przedłużające nam życie:

Wyrażamy nadzieję, iż Rząd RP zreflektuje się i powróci do poprzednich cen."

Nasze działania:

„Gazeta Wyborcza”

Nagły skok cen leków na raka

JUDYTA WATOŁA 15.07.2016 01:00

"Ceny leków na raka prostaty wzrosły z kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Chorzy są wystraszeni.

W Polsce mamy ok. 13 tys. nowych zachorowań na raka prostaty rocznie, to drugi co do częstości występowania nowotwór u mężczyzn. Po podwyżce, która weszła w życie 1 lipca, na internetowych forach zawrzało. „Toż to rozbój w biały dzień” - piszą chorzy.

- To granda, że się tak nas traktuje. Przecież my mamy raka! - mówi Władysław Karkulowski, prezes fundacji Rak Prostaty wspierającej pacjentów.

Chorzy wyliczają: lek Zoladex podrożał z 38 do 274 zł, Lucrin ze 135 do 278. Najpopularniejszy jest Eligard. Cena tego leku w dawce 22,5 mg wzrosła z 35 do 231 zł, a w dawce 45 mg z 53 zł do 448 zł.

- Wielu chorych nie stać na ten lek, a wielu jeszcze sobie z tego nie zdaje sprawy, bo wstrzykuje się go raz na trzy lub sześć miesięcy - mówi dr Wiesław Duda, znany śląski urolog.

Ministerstwo tłumaczy, że ceny tych leków poszły w górę, bo w grupie, która obejmuje leki na raka prostaty (zawierające trzy różne substancje), pojawił się bardzo tani preparat o nazwie Reseligo.

Ministerstwo nie widzi winy po swojej stronie. „Obowiązujące regulacje nakładają obowiązek rozpatrzenia wniosku producenta leku oraz objęcia go refundacją” - odpowiedziało na moje pytanie.

Wynika z tego, jakby winny był producent Reseligo, bo złożył wniosek o wpisanie leku na listę refundacyjną i zaproponował bardzo niską cenę. Teraz ta cena wyznacza limit refundacji, czyli ile dopłaca NFZ do leku. Dlatego wszystkie inne leki na raka prostaty, a jest ich 12, drastycznie podrożały, bo pacjenci muszą dopłacić z własnej kieszeni różnicę między ich ceną a ceną Reseligo.

Problem w tym, że ministerstwo wcale nie musi wyznaczać poziomu refundacji w na podstawie ceny najtańszego leku w danej grupie, o ile jest go na rynku za mało. A jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, firma Alvogen, producent Reseligo, zadeklarowała, że pokryje zaledwie 3 proc. zapotrzebowania chorych. Podstawą wyliczania poziomu dofinansowania mógł więc być dalej droższy lek.

Pacjenci są w potrzasku. „Wczoraj pani doktor wypisała mi ten nowy lek, ale nie był do kupienia w żadnej poznańskiej aptece” - donosi jeden z chorych na internetowym forum. Podobnie jest w całym kraju.

Co na to Ministerstwo Zdrowia? „Mechanizm zawarty w ustawie refundacyjnej ma na celu promowanie tańszych leków dla pacjentów, jak również zachęca do obniżenia cen leków przez firmy, których produkty były dotychczas obecne na liście” - wyjaśnia Milena Kruszewska, rzeczniczka resortu. Uspokaja, że pacjenci nie powinni się martwić, bo „wzrost dopłat w takiej sytuacji zazwyczaj ma charakter przejściowy, gdyż firmy farmaceutyczne mają możliwość składania wniosków o obniżenie urzędowych cen zbytu”. Do ministerstwa wpłynęły już cztery takie wnioski. Kruszewska nie zdradza, czy wnioski zostaną rozpatrzone na tyle szybko, by na nowej liście refundacyjnej, która zacznie obowiązywać od 1 września, popularne leki na prostatę były już tańsze

Źródło: http://wyborcza.pl/7,75398,20408374,nagly-skok-cen-lekow-na-raka.html "

Współpracujemy z